Pomysły na lekcje z obrazami - part 2
Minęło już trochę czasu, ale ja nie zapomniałam. Dziś zaprezentuję Wam 5 kolejnych pomysłów na pracę z dziełami sztuki. Poprzednie przypomnicie sobie tu KLIK.
1. MEMY
Uwielbiam Sztuczne Fiołki i Średniowieczne Memy na fb! Podobnych profili jest mnóstwo. Z angielskich na przykład takie: Classical Art Memes lub Medieval Art Memes
Medieval Art Memes |
Classical Art Memes |
Z memami można pobawić się na kilka sposobów:
- z grupami na niższym poziomie - tłumaczenia memów z ang na PL. Memy to kopalnia potocznego słownictwa, żywego języka, takiego niepodręcznikowego
- trochę trudniejsze to przekładanie z naszego na angielski
- najbardziej kreatywni uczniowie mogą próbować sami tworzyć napisy do memów
Można utworzyć padleta czy pearltreesa, gdzie każdy uczeń będzie mógł dokładać swoje memy, albo memy znalezione w sieci.
2. AUTOR + DZIEŁO
To jest tak oczywiste, że aż się zastanawiałam, czy umieścić ten pomysł na mojej liście, i gdy tworzyłam pierwszego posta, uznałam, że nie - ale teraz jednak wspominam o tym, gdyż można potraktować to jako konkurencję między grupami uczniów, i można też zagrać na kilka sposobów:
- gdy uczniowie nie są obeznani jeszcze z obrazami, można zrobić to w formie quizu: wyświetlać obrazy i dawać do wybory 3 odpowiedzi - autorów
- dla bardziej zaawansowanych - pokazujemy sam obraz, autora trzeba przywołać z głowy
- poziom expert - rzucamy tylko tytułem obrazu, nie wyświetlamy go, i czekamy aż padnie nazwisko twórcy
3. CZĘŚCI TWARZY
Na przykładzie Mona Lizy - do pobrania tu KLIK. Rozumiem jednak, że nie każdy chce drukować dla ucznia takie coś w kolorze, w końcu to dość mocno tuszożerny worksheet - i dlatego tutaj KLIK alternatywa B&W, można wydrukować i uczniowie podpisują na własną rękę - nie ma utworzonych dymków na nazwy.
Nie podaję klucza, myślę że jest to w miarę jasne. Cały czas myślę, co zrobić z tym sutkiem, ale w końcu stwierdzam, że dzieła trzeba poznawać w oryginale, bez cenzury. Ewentualnie ocenzurujcie sami, jeśli czujecie, że uczniowie będą zgorszeni. :) Do pobrania tu KLIK , a tu wersja B&W dla oszczędzających tusz KLIK.
Każde dzieło sztuki można zamienić w puzzle online, np. przy pomocy tego użytecznego kreatora, gdzie wybierać możemy trudność, liczbę elementów oraz kształt puzzli. Musicie mieć net w klasie (nie jest to wciąż oczywiste w 21 wieku).
To była przedostatnia część moich pomysłów, spodziewajcie się części 3 w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Komentarze
Prześlij komentarz